O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Niedziela, 23 Luty 2020 r. Imieniny: Damiana, Romana, Romany

Co nowego?

Hobotalk - Notes on Sunset

W 2000 roku nakładem Hut Recordings (Virgin/EMI) ukazał się pierwszy album szkockiego kwartetu Hobotalk, zatytułowany "Beauty In Madness". Album neo-folkowo-popowy, który zasłużył sobie na całą tą euforię w prasie muzycznej i był wtedy nawet wymieniany jako kandydat na nagrodę Mercury Music Prize. Ale czas wyrzucił to dzieło z pamięciu wielu, w 2002 roku kontrakt z Virgin został rozwiązany, a pociąg o nazwie "Quiet Is the New Loud", którego Hobotalk mogli być maszynistami, przemknął obok nich... Marc Pilley, wokalista i autor piosenek wykorzystał ten czas na dalekie podróże, napisanie kilka utworów dla innych wykonawców i na zbieranie pomysłów na nowy album. Ten ukazał się w końcu wiosną w Wielkiej Brytanii w małym niezależnym labelu, a na kontynencie wydał go właśnie specjalista w tej dziedzinie: Glitterhouse Records. Rewelacyjny, opisywany szeroko w prasie występ Hobotalk na tegorocznym festiwalu SXSW pokazał, że zespół oparł się przemijającym modom i tworzy coraz bardziej tylko dla siebie charakterystyczną muzykę.
Budżet jaki mieli do wykorzystania był o wiele mniejszy od tego przy poprzedniej płycie... Ale dla Hobotalk było to raczej wyzwanie niż ograniczenie. Opowiedzieć swoje życie w powieści to naprawdę sztuka , ale tylko nieliczni to potrafią. Marc Pilley na pewno.
Folkowe akcenty, lekkie zapożyczenia z Americany i post-country i świadomość siły zredukowanych piosenek popowych oraz promieniejący nad tym wszystkim głos Marca Pilleya to konstrukcja najnowszej płyty "Notes On Sunset". W rezultacie słyszymy czasem swingujące a czasem smutne lub też lekko eteryczne utwory, które nie tylko rozbudzają tęsknotę za czystym pięknem, ale nawet ją bezpośrednio spełniają.
Niezwykły głos Pilleya bywa porównywany z takimi sławami jak Tim Hardin czy młody David Crosby. Jednocześnie pobrzmiewają w nim poczucie opuszczenia i promyki nadziei. Nie wiadomo, jak on tego dokonuje. To wrażenie jest intensyfikowane jeszcze przez kompozytorską klasę utworów i świetną grę zespołu. Te nienachalne, ale obecne niemal w każdym utworze figury, tworzone przez Ali Petrie na klawiszach, wydają się jak wycięte z cienia w upalnym, letnim dniu. Poruszają się po podobnym terenie jak Turin Brakes, Aimee Mann też nie jest daleko: balsam z dźwięku i głosu.
Teksty Pilleya traktują o stracie, bólu i nadziei. Z obecnymi trendami i wydarzeniami na świecie nie mają nic wspólnego, pozostają zamknięte w wewnętrznym własnym świecie i kierują się do tajemnych, schowanych uczuć słuchacza. Można by prawie powiedzieć, że "Notes On Sunset" to płyta romantyczna, na pewno jest pełna naturalnego, ciepłego, lekko melancholijnego piękna. Zachód słońca w Indian Summer. Ponadczasowa. Dorian Gray stał sie muzyką.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Gusstaff Records.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 07.10.2005

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020