O nas
STRONA GŁÓWNA >>
Nokaut.pl

Dzisiaj jest Czwartek, 28 Maj 2020 r. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Co nowego?

Franciszek Liszt - Legenda o Świętym Stanisławie

Znaczącym polskim akcentem obchodzonego właśnie Roku Liszta była węgierska prapremiera oratorium "Legenda o Świętym Stanisławie" Franciszka Liszta, poświęconego męczeńskiej śmierci krakowskiego biskupa, patrona Polski - św. Stanisława. Koncert odbył się 26 czerwca w Budapeszcie, w ostatnią niedzielę węgierskiej prezydencji, w geście przekazania Polsce przewodnictwa w RUE. Koncert był węgierskim prawykonaniem tego wybitnego dzieła oraz jego światową prapremierą w pełnym brzmieniu.
W tym roku obchodzony jest Międzynarodowy Rok Franciszka Liszta, ogłoszony z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Z tej okazji węgierski Chór Męski Honvéd we współpracy z innymi węgierskimi partnerami postanowił zrekonstruować i zaprezentować w pełniejszej formie niedokończone dzieło Franciszka Liszta - oratorium pt. "Legenda o Świętym Stanisławie". Nieznane dotąd w szerszych kręgach oratorium o tematyce polskiej zostało zaprezentowane w ramach oficjalnych obchodów Roku Liszta 2011 na Węgrzech w Kościele Cystersów pod wezwaniem św. Emeryka w Budapeszcie 26 czerwca br. podczas koncertu promującego płytę z nagraniem tej muzycznej osobliwości. Było to wydarzenie wyjątkowe ze względu na fakt, że oratorium to zostało zaprezentowane w bogatszej formie - węgierskie wykonanie tego dzieła pod dyrekcją Kálmána Strausza zostało uzupełnione o trzy fragmenty, w tym dwa polonezy, które zachowały się jedynie w zapisie fortepianowym i do tej pory nigdy nie były wykonywane z orkiestrą. Na szczególną uwagę zasługują interludia, oparte na melodiach dwóch najważniejszych polskich pieśni narodowych: hymnu narodowego "Jeszcze Polska nie zginęła" oraz pieśni "Boże coś Polskę", oraz wieńczący dzieło chór "Salve Polonia". Zaliczane do ostatnich opusów kompozytora, niedokończone oratorium "Legenda o Świętym Stanisławie" dotychczas było znane jedynie w wąskich kręgach badaczy twórczości Liszta. Dotąd jedyne nagranie tego utworu powstało w Stanach Zjednoczonych, nie zawiera ono jednak trzech wspomnianych części. Wśród wykonawców tego monumentalnego, bo trwającego ponad 90 minut dzieła znaleźli się: Chór żeński Budapest Studio, Chór Męski Honvéd, Orkiestra Danubia pod dyrekcją Kálmána Strausza oraz znakomici soliści - Bernadett Wiedemann, István Kovács, Zsolt Haja. Koncert był oficjalną imprezą kulturalną węgierskiej prezydencji.
Nad oratorium "Legenda o Świętym Stanisławie" Liszt pracował przez ostatnie dwadzieścia lat życia. Niestety dzieło pozostało niedokończone, nie było nigdy wykonywane, rękopis uległ zapomnieniu. Dopiero w 2003 roku amerykański dyrygent James Conlon odnalazł w archiwach rozproszone karty rękopisu i zrekonstruował brakujące fragmenty.
Oratorium do tej pory było prezentowane zaledwie na kilku koncertach na świecie. Węgierskie prawykonanie było jednocześnie prezentacją podwójnej płyty CD z nagraniem oratorium, wydanej z okazji Roku Liszta 2011. Partnerem nagrania płyty jest Instytut Polski w Budapeszcie.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Lengyel Intézet - Instytut Polski
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 10.07.2011

Poprzednia

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020