O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 5 Grudzień 2019 r. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Co nowego?

Krzysztof Krawczyk - To co w życiu ważne

Po spektakularnym sukcesie krążka "Bo marzę i śnię" sprzed 2 lat, wielu spodziewało się, że "team" Krawczyk / Smolik to marka na tyle uznana, że przy następnej płycie powtórzy się sprawdzony, choć przewidywalny wzór współpracy. Mogli tak myśleć ci, którzy nie zauważyli, że Krzysztof Krawczyk całym swoim życiem udowodnił, że nigdy nie wchodzi dwa razy do tej samej rzeki...
Muniek, Andrzej Piaseczny, Kasia Nosowska, Andrzej Smolik, Ania Dąbrowska, Adam Nowak, Jan Borysewicz - to artyści, którzy przyjęli zaproszenie Krzysztofa Krawczyka do pracy nad jego nową płytą "To, co w życiu ważne". Część z nich napisała dla niego piosenki, inni podpisali teksty, niektórzy zgodzili się zaśpiewać lub zagrać. Ich talenty - podkreślone niepowtarzalnym głosem Krawczyka, pomogły stworzyć album znakomity, choć dla wielu z pewnością zaskakujący...
"Współpracować z Krzysztofem to zaszczyt, jemu się nie odmawia" - mówiła większość z zaproszonych twórców. Z niektórymi z nich Krawczyk spotkał się już wcześniej - czy to przy nagrywaniu poprzedniej płyty ( Smolik, Ania) czy przy okazji wspólnych występów (Muniek).
Krawczyk niezmiernie cieszy się z takich "artystycznych" spotkań: "Dla mnie to młode pokolenie i praca z nimi to sama radosć. Niektórzy napisali znakomite teksty - czuć w nich też doświadczenie estradowe, bo po prostu znakomicie się je śpiewa" - mówi. Podkreśla też, że ważna dla niego była praca z kobietami, czego zabrakło na poprzedniej płycie: "Wtedy śpiewała ze mną tylko Ania, która także teraz wspaniale zaśpiewała chórki. Kasia Nosowska z kolei napisała wzruszający tekst".
Spełniło się też jedno z artystycznych marzeń Krzysztofa - w ostatniej chwili do tego, i tak szacownego, grona dołączyła Edyta Bartosiewicz, z którą Krawczyk zaśpiewał piękny duet.
Za produkcje "To co w życiu ważne" tym razem odpowiada Tomek Bonarowski - znany choćby ze współpracy z Myslovitz czy duetem Lipnicka / Porter.
"Doskonale się rozumiemy. Tomek ma doskonałe wyczucie i gdy pierwszy raz słuchałem propozycji piosenek, wiedziałem, że poprzeczka idzie w górę. Poza tym gdy ja nie rozumiem do końca o co chodzi, potrafi sam zaśpiewać całą piosenkę. Gdy usłyszałem jak to robi, byłem zachwycony" - mówi Krawczyk.
Większość materiału powstawała w Studio Radia Gdańsk. Nowa płyta, choć kontynuuje pewne wątki z poprzedniego krążka, odsłania nieznane wcześniej oblicze Krawczyka. Znakomite teksty nie zawsze należy czytać dosłownie, jednak w dużej mierze można je interpretować wedle klucza biograficznego. Tytuł albumu jest nieprzypadkowy - "To co w życiu ważne" przynosi portret Krawczyka - artysty, Krawczyka - mężczyzny, faceta po przejściach, który nie chował się przed życiem, nie unikał najróżniejsze doświadczeń, nie bał się błądzić. Teraz patrzy na swą przeszłość z łezką w oku ale i dyskretnym uśmiechem.
To historia nieco melancholijna, ale opowiadana też nutą łagodnej autoironii.
"Dla mnie od początku jasne było, że tytułem albumu musi być "To, co w życiu ważne". Na poprzednim krążku był taki kawałek "Chciałem być" - to kontynuacja tej historii. Dziś już rzadko tak się pisze - teksty o miłości to zwykle jakieś nudne banały. Teksty z tej płyty mówią dużo więcej - czuję, że to piosenki o mnie". - przyznaje Krzysztof.
"To co w życiu ważne" jest też chyba najbardziej lirycznym z jego albumów - Krawczyk potrafi śpiewać o miłości jak nikt inny, czasem delikatnie łka do ucha, to znów potężnym głosem odsłania pełnie swych emocji. Współpraca z tak znakomitymi i różnorodnymi artystami, postawiła przed Krzysztofem nowe wyzwania wokalne i zmusiła do poszukiwania nowych środków ekspresji - każdy z utworów wymagał osobnego przygotowania, odrębnego nastawienia, innych artystycznych środków. Między innymi dlatego album ma tak otwartą formułę - choć nawiązuje do najszlachetniejszych tradycji, równocześnie brzmi nowocześnie i różnorodnie - potrafi zachwycić intymną aurą, czasem zaskakuje klimatycznym akordeonem, to znów radośnie buja w rytmie reggae - jak w singlowym numerze "Lekarze dusz", zaśpiewanym wspólnie z Muńkiem.
Poprzednim razem Krawczyk udowodnił nam, a także sobie, że może się sprawdzić w różnych gatunkach, zaśpiewać zarówno w kawałku bluesowym, jak i takim opartym na klubowych beatach. Tu w pełni korzysta z tej wolności - płyta brzmi swobodnie, aranżacje doskonale współgrają ze śpiewem, w muzyce czuć lekkość i przestrzeń
Dużo jest tu "żywego grania" - konkretnie osadzonej, mocnej, a zarazem swobodnej sekcji, niemal knajpianego luzu, radości wspólnego grania, jakie ostatnio wraca do łask.
Pomylą się jednak zarówno Ci, którzy oczekują sentymentalnych romansów jak i swojskiej "biesiady" - "To, co w życiu ważne" to płyta tętniąca życiem, zachwycająca melodiami, która jednocześnie jednak skrywa mnóstwo produkcyjnych i aranżacyjnych smaczków.
Krawczyk, otwarty na wszelkie nowinki, najpierw pod okiem Smolika, teraz z pomocą Tomka Bonarowskiego, wykorzystał je umiejętnie tworząc własny dojrzały styl. Od jakiegoś czasu jest klasą sam dla siebie. Można rzec: Krawczyk jest tylko jeden.

Tracklista:
Przytul Mnie Życie
Czwarta Rano
Lekarze Dusz
Wstyd Nie Błądzić Raz
Kto Odchodzi Kradnie Sny
Trudno Tak (Razem Być Nam Ze Sobą...)
Z Daleka Od Trosk
Letni Wieczór
Chciałbym Leżeć W Trawie
Deszcz
Wszystko Mam
To, Co W Życiu Ważne
Ostatni Taniec

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: BMG Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 30.05.2004

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019